Strony internetowe 2 - dzień 3

Technicznie artystyczny dzień! Rozpoczęliśmy przygodę z grafiką wektorową. Jak zwykle trochę teorii na temat Wszechświata, węglowodanów oraz samego węgla :-) Początkowo proste figury geometryczne łączyliśmy ze sobą tworząc bryły 3D, chmurki itp. Następnie przystąpiliśmy do praktycznego obcowania z grafiką rastrową. Na pierwszy ogień poszły techniki znane jako Free-Form (szparowanie) oraz korekcja obrazu narzędziami takimi jak stempel. Ważnym elementem całego procesu kreacji było tworzenie prac z wykorzystaniem warstw. 

Adobe Photoshop

Nikomu nie trzeba przedstawiać tego programu! O programie Photoshop słyszał prawie każdy, za wyjątkiem osób pracujących w Ministerstwie Edukacji, tam cały czas niepodzielnie rządzi MS Paint. Z szacunku dla 8 lat edukacji w szkole podstawowej, gimnazjum, oraz szkół średnich wykorzystaliśmy kilka opcji tego programu. Jednak były to bardziej opcje awaryjne, typu jak radzić sobie w sytuacji kiedy nie mam Photoshopa pod ręką, aniżeli próba zapewniania uczestników o niezbędności tego programu. Techniki takie jak Free Form, które z łatwością opanowaliśmy w programie Adobe są nieosiągalne w MS Paint, stąd świadoma decyzja o wykluczeniu tej aplikacji z programu nauczania, bynajmniej na naszych zajęciach!

Microsoft Paint

Może wydać się to dziwne, jednak jest to prawda, że na zajęciach korzystaliśmy także z programu Microsoft Paint. Świadomie i bez lęków, ponieważ tak też się da! Pobraliśmy próbkę kolorystyczną przy okazji omawiania fizycznej konstrukcji wyświetlaczy LCD co za tym idzie triady kolorystycznej RGB i przeliczaliśmy za pomocą wbudowanego kalkulatora kolory RGB na HEX. To wszystko jeśli chodzi o umiejętności prowadzącego w tym programie. To także dowód na nieobecność tego programu w branży grafiki zarówno wydawniczej jak i internetowej. Żartując można powiedzieć, że młodzież „odwala kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty!” w trakcie swojej edukacji szkolnej :-)

Affinity Designer

Program pozornie niepozorny, jednak w jego duszy drzemie potężna siła, o czym mieli przekonać się uczestnicy zajęć. Idealne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej oraz łączenia jej z grafiką rastrową. Ostatecznie skorzystaliśmy z genialnych narzędzi eksportu na potrzeby internetu! Program firmy Serif nie ustępuje możliwościom programów takich jak Adobe Illustrator. Ogromną zaletą tego oprogramowania jest licencja na korzystanie. Kupujemy go raz i możemy tworzyć do woli, w przeciwieństwie do pakietu Adobe, gdzie opłatę za korzystanie uiszczamy w formie abonamentu.

Affinity Designer - Projekt Eduakcja

Relacje z zajęć

Materiały pomocnicze

Podstawowe komendy MS-DOS znajdziesz na stronie Projekt Edukacja w dolnym menu Pomoc
Edytor kodu źródłowego HTML pobierzesz ze strony producenta Notepad++
Materiały szkoleniowe dostępne są na stronie Projekt Edukacja
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Galeria zdjęć