Informacja Wszystkich zainteresowanych ofertą zajęć w Wakacje 2019, informujemy, że są wolne miejsca!

Strony
internetowe.

Strony oraz technologie internetowe to nasza propozycja zajęć informatycznych dla młodzieży na Wakacje Letnie 2019.

Dzisiejsze strony internetowe nie wyglądają już jak dokumenty naukowe - a taki był właśnie początek Internetu. Obecnie internet to najszybsze medium wymiany informacji. W sieci szukamy wiedzy, oglądamy seriale, gramy w gry, czyli robimy wszystko to, czego twórcy internetu, nawet w najbardziej futurystycznych snach, przewidzieć nie mogli.

A ile jeszcze przed nami? Na pewno zawód projektanta systemów internetowych jeszcze długo będzie cieszył się powodzeniem. Umiejętność tworzenia stron to praktyczna umiejętność o dużej wartości.

Zajęcia kierujemy do osób, które pomimo młodego wieku, widzą w przyszłości siebie jako webdesignera, webwritera lub webmastera a przede wszystkim są w stanie myśleć bez smartfona przez 6 godzin.

Projektowanie graficzne.

Zanim poznamy składnię języka HTML oraz CSS, zaprojektujemy szablon graficzny strony. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie nawet wtedy kiedy korzystamy z profesjonalnego oprogramowania. Ze względu na zmieniający się wygląd strony w zależności od urządzenia, projektant ma o wiele więcej pracy do wykonania. Każdy projekt powinen uwzględniać inne możliwości nawigacyjne urządzenia na przykład niektóre tablety posiadają rysik inne obsługuje się palcem, telefony są małe, a zegarki jeszcze mniejsze. Co jeszcze przed nami? Tego nie wie nikt! Dobry projekt graficzny powinen być przygotowany co najmniej dla trzech grup urządzeń komputer, tablet i telefon. Wychodzi na to, że grafik ma ręce pełne roboty!

Projektowanie graficzne w Ferie 2019 - Projekt Edukacja

Kodowanie HTML5.

Pracę nad stroną rozpoczniemy od poznania składni języka HTML5. Wszystkie serwisy internetowe duże i małe wyświetlają się dzieki znacznikom, które są częścią jezyka przeglądarek. Pisząc odpowiednie znaczniki wydajemy polecenia przeglądarce, która następnie generuje widok dokumentu zgodnie z poleceniami. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji do automatycznego i wizualnego tworzenia stron. Oczywiście rozwiązania te mają swoje zalety jak i wady, jednak z programowaniem nie mają wiele wspólnego. Dlatego my pójdziemy inną, sprawdzoną i profesjonalną ścieżką, pisząc nasz kod ze zrozumieniem linijka po linijce.

Wygląd strony czyli kaskadowe arkusze styli CSS.

To jak będzie wygladała Twoja strona w przeglądarce zależy od znajomości i biegłości posługiwania się poleceniami języka CSS. Podobnie jak w przypadku HTML poznamy składnię języka, atrybuty oraz ich właściwości, co ostatecznie pozwoli nam tworzyć dowolny wygląd strony samodzielnie i ze zrozumieniem.

Czyszczenie kodu strony.

Wyszukiwarka Google dba o to, aby proponowane w ich wynikach strony śmigały szybko zarówno na komputerach jak i urządzeniach przenośnych. Autorzy wyszukiwarek opracowali specjalne narzędzia do testowania poprawności kodu oraz szybkości działania strony. Na autorów poprawnych stron czeka nagroda w postaci wyższych pozycji na listach wyszukiwania. Dlatego poświęcimy tematowi optymalizacji kodu dużo czasu i uwagi, ponieważ tak pracują profesjonaliści!

Publikacja strony w internecie.

Wszystkie projekty wykonane podczas zajęć w Ferie zostaną umieszczone na profesjonalnym serwerze internetowym i będą dostępne na całym świecie! Warto przyjść na zajęcia z własnym tematem strony.
Na zdjęciu serwer firmy Synology - Projekt Edukacja

Pracownia komputerowa.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 38, przy ul. Brandsteattera w Poznaniu.
Do dyspozycji mamy nowoczesną pracownię komputerową z profesjonalnym oprogramowaniem.

Szkic budynku Szkoły Podstawowej nr 38 z Poznania

Koszt zajęć.

Opłata za 5 dniowe zajęcia wynosi 250 PLN.
Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 25 osób.
Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 11 roku życia.