Strony
internetowe.

Strony oraz technologie internetowe to nasza propozycja zajęć informatycznych dla młodzieży na Wakacje Letnie 2019.

Dzisiejsze strony internetowe nie wyglądają już jak dokumenty naukowe - a taki był właśnie początek Internetu. Obecnie internet to najszybsze medium wymiany informacji. W sieci szukamy wiedzy, oglądamy seriale, gramy w gry, czyli robimy wszystko to, czego twórcy internetu, nawet w najbardziej futurystycznych snach, przewidzieć nie mogli.

A ile jeszcze przed nami? Na pewno zawód projektanta systemów internetowych jeszcze długo będzie cieszył się powodzeniem. Umiejętność tworzenia stron to praktyczna umiejętność o dużej wartości.

Zajęcia kierujemy do osób, które pomimo młodego wieku, widzą w przyszłości siebie jako webdesignera, webwritera lub webmastera a przede wszystkim są w stanie myśleć bez smartfona przez 6 godzin.

Projektowanie graficzne.

Zanim poznamy składnię języka HTML oraz CSS, zaprojektujemy szablon graficzny strony. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie nawet wtedy kiedy korzystamy z profesjonalnego oprogramowania. Ze względu na zmieniający się wygląd strony w zależności od urządzenia, projektant ma o wiele więcej pracy do wykonania. Każdy projekt powinen uwzględniać inne możliwości nawigacyjne urządzenia na przykład niektóre tablety posiadają rysik inne obsługuje się palcem, telefony są małe, a zegarki jeszcze mniejsze. Co jeszcze przed nami? Tego nie wie nikt! Dobry projekt graficzny powinen być przygotowany co najmniej dla trzech grup urządzeń komputer, tablet i telefon. Wychodzi na to, że grafik ma ręce pełne roboty!

Projektowanie graficzne w Ferie 2019 - Projekt Edukacja

Kodowanie HTML5.

Pracę nad stroną rozpoczniemy od poznania składni języka HTML5. Wszystkie serwisy internetowe duże i małe wyświetlają się dzieki znacznikom, które są częścią jezyka przeglądarek. Pisząc odpowiednie znaczniki wydajemy polecenia przeglądarce, która następnie generuje widok dokumentu zgodnie z poleceniami. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji do automatycznego i wizualnego tworzenia stron. Oczywiście rozwiązania te mają swoje zalety jak i wady, jednak z programowaniem nie mają wiele wspólnego. Dlatego my pójdziemy inną, sprawdzoną i profesjonalną ścieżką, pisząc nasz kod ze zrozumieniem linijka po linijce.

Wygląd strony czyli kaskadowe arkusze styli CSS.

To jak będzie wygladała Twoja strona w przeglądarce zależy od znajomości i biegłości posługiwania się poleceniami języka CSS. Podobnie jak w przypadku HTML poznamy składnię języka, atrybuty oraz ich właściwości, co ostatecznie pozwoli nam tworzyć dowolny wygląd strony samodzielnie i ze zrozumieniem.

Czyszczenie kodu strony.

Wyszukiwarka Google dba o to, aby proponowane w ich wynikach strony śmigały szybko zarówno na komputerach jak i urządzeniach przenośnych. Autorzy wyszukiwarek opracowali specjalne narzędzia do testowania poprawności kodu oraz szybkości działania strony. Na autorów poprawnych stron czeka nagroda w postaci wyższych pozycji na listach wyszukiwania. Dlatego poświęcimy tematowi optymalizacji kodu dużo czasu i uwagi, ponieważ tak pracują profesjonaliści!

Publikacja strony w internecie.

Wszystkie projekty wykonane podczas zajęć w Ferie zostaną umieszczone na profesjonalnym serwerze internetowym i będą dostępne na całym świecie! Warto przyjść na zajęcia z własnym tematem strony.
Na zdjęciu serwer firmy Synology - Projekt Edukacja

Pracownia komputerowa.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 38, przy ul. Brandsteattera w Poznaniu.
Do dyspozycji mamy nowoczesną pracownię komputerową z profesjonalnym oprogramowaniem.

Szkic budynku Szkoły Podstawowej nr 38 z Poznania

Koszt zajęć.

Opłata za 5 dniowe zajęcia wynosi 250 PLN.
Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 25 osób.
Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 11 roku życia.