Sprzęt komputerowy - dzień 3

Sieci komputerowe to sporty kawałek informatycznego tortu! Przełączniki, punkty dostępowe oraz routery. Do tego komendy w wierszu poleceń i mamy przepis na ciekawy dzień z życia informatyka! W 4 ms nasze Echo ICMP dociera do USA i z powrotem. Dzisiejsze możliwości sieci są oszałamiające. Na całe szczęście na zajęciach mamy Szymona, który co rusz obnaża słabości i bolączki obecnych systemów sieciowych, czyli od włamania do hackowania ;-)

Router

Router kowalskiego jednak w trybie „advanced”. Wygląda na to, że każdy jest już w stanie skonfigurować sieć domową, zarówno WiFi jak i ethernet. Obliczamy optymalną maskę dla sieci IPv4, decydujemy o trzecim oktecie naszego adresu IP, wartości wpisujemy w specjalnym formularzu jeszcze tylko przycisk „Zapisz” i pralka, telewizor oraz kran przy wannie śmiga jak szalony :-)

Stały adres IP

Każde urządzenie w sieci LAN otrzymuje z serwera DHCP własny unikalny adres IP. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia, mają fabrycznie przypisany stały adres IP. Wówczas, aby skonfigurować urządzenie należy ustawić stały adres IP w komputerze o tej samej adresacji (maska  podsieci) oraz trzy pierwsze oktety adresu IP. Teoretycznie proste jednak doświadczenie się przydaje!

Relacje z zajęć

Materiały pomocnicze

Podstawowe komendy MS-DOS znajdziesz na stronie Projekt Edukacja w dolnym menu Pomoc
Pliki ISO z obrazem płyty CD/DVD nagrywamy na Pendrive za pomocą programu Rufus
Zapomniane hasło w komputerze zmieniamy za pomocą programu Microsoft DaRT
System Windows instalujemy poprzez sieć za pomocą programu Serva
Konfigurację komputera sprawdzamy programem Speccy
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Rozkręcanie i składanie…

…rozkręcanie i składanie. Ruch, magnetyczny ruch, ściana przy ścianie!