Sprzęt komputerowy - dzień 2

To był normalny dzień z życia serwisanta sprzętu IT czyli instalacja systemu Windows 10 oraz Windows Server. Ciekawostką dnia było zakończenie rozmów z dystrybutorem profesjonalnego sprzętu sieciowego, który zgodził się udostępnić na warsztaty kilka serwerów NAS. Zapowiada się zatem ciekawa lekcja informatyki! Żal, że pozostały tylko dwa dni zajęć, a tematów do omówienia sporo!

Windows Server

Windows 10 instalujemy w 15 minut! Windows Serwer 2016 w 17 minut ponieważ ma 1 opcję więcej w kreatorze  instalacji :-) Wszystko przygotowane do uruchomienia usługi Active Directory i sadzenia drzew w lesie domenowym. Jutro zacznie się prawdziwe administrowanie siecią.

Anonimowość w sieci!

WIemy już dlaczego nie ma mowy o anonimowości w sieci oraz dlaczego slogany reklamowe producentów płyt głównych mają się nijak do rzeczywistości! Poznaliśmy dwie strony sieci WAN i LAN. Potrafimy wysłać sygnał echo i obliczyć koszt trasy do routera w gdańsku :-)

Totalna demolka!

Nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli totalny demontaż komputerów, u niektórych nawet do najdrobniejszej śrubki :-) W takich momentach wyraźnie widać ciekawość świata w działaniach młodzieży w kontrze do doświadczenia prowadzącego, który z niejednego pieca chleb już jadł! Rozbieranie komputera do najmniejszej śrubki, aby zobaczyć płytkę w układem scalonym, hmmm… mi by się nie chciało, ale brawo dla Szymona! A skoro rozkręcił to niech skręca, a co? Ostatecznie po przerwie obiadowej wszystkie komputery świeciły niebieską tapetą pulpitu!

Relacje z zajęć

Materiały pomocnicze

Podstawowe komendy MS-DOS znajdziesz na stronie Projekt Edukacja w dolnym menu Pomoc
Pliki ISO z obrazem płyty CD/DVD nagrywamy na Pendrive za pomocą programu Rufus
Zapomniane hasło w komputerze zmieniamy za pomocą programu Microsoft DaRT
System Windows instalujemy poprzez sieć za pomocą programu Serva
Konfigurację komputera sprawdzamy programem Speccy
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Rozkręcanie i składanie…

…rozkręcanie i składanie. Ruch, magnetyczny ruch, ściana przy ścianie!