Bazy danych SQL.

Bazy danych SQL to programy służce do przechowywania danych tekstowych, liczbowych, a także cyfrowych obrazów, muzyki itp. Komunikacja z bazą odbywa się za pomocą strukturalnego języka zapytań SQL. Sposób przechowywania danych w bazie zależy wyłącznie od systemu zarządzania bazą danych DBMS.

Cel zajęć.

Celem zajęć będzie instalacja, administracja oraz zarządzanie danymi w bazie danych Microsoft SQL Server. Poznamy także bazy danych innych producentów, ich wady i zalety. Oczywiście nauczymy się wprowadzać, pobierać, modyfikować dane za pomocą poleceń języka SQL oraz za pomocą dedykowanych programów. Nauczymy się łączyć dane z różnych tabel i tym samym wejdziemy w świat baz danych relacyjnych. Poruszymy zagadnienia związane z normalizacją danych oraz zoptymalizujemy dane za pomocą indeksów. Cały proces zapytań prześledzimy graficznie, aby lepiej zrozumieć zasady działania bazy.

Na zdjęciu zrzut ekranu z programu SQL Server Management Studio

Korzyści dla uczniów.

Trudno pisać o korzyściach dla uczniów, kiedy podstawa programowa przewiduje obsługę aplikacji graficznej Microsoft Paint lub programowanie za pomocą języka Scratch. Językiem SQL posługują się administratorzy aplikacji internetowych, księgowych, fakturowo-magazynowych na całym świecie. Jestem przekonany, że osoba znająca się na bazach danych bardzo szybko znajdzie swoje miejsce w życiu zawodowym.

Wakacje 2016.

Zobacz co robiliśmy w zeszłym roku podczas zajęć w Wakacje. Wprawdzie nie programowaliśmy baz danych, jednak zabawa była doskonała, a wiedza na solidnym poziomie. Od czasu do czasu pojawiały się także domowe wypieki, za co, jako prowadzący jeszcze raz dziękuję, to była miła niespodzianka :-)

Koszt zajęć.

Opłata za 5 dniowe zajęcia wynosi 250 PLN.
Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 25 osób.
Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 10 roku życia (klasa 5 SP).