Informatyka w wakacje - dzień 4

Ten dzień przyszedł jak złodziej w nocy. Co prawda wszyscy się go spodziewali, jednak to zawsze ostatni dzień i rządzi się własnymi prawami. Wydarzyło się tak wiele, że czas zdawał się jakoś szybciej przemijać. Zaczęliśmy od pisania pierwszej strony w HTML. Poprawna struktura strony znajduje się w materiałach pomocniczych u dołu strony. Pamiętajcie zawsze możecie ją skopiować i na jej podstawie budować własną. Jeśli obawiacie się praw autorskich spieszę z informacją, że prawa autorskie nie dotyczą kodu HTML, który aby wyświetlić wystarczy w oknie przeglądarki, nacisnąć prawy klawisz myszki i wybrać opcję „Pokaż kod źródłowy”. I tak każdy zbudował swoja pierwszą, skromną bo skromną jednak zawsze to stronę internetową. Chodziło bardziej o zrozumienie składni języka HTML oraz zachowań przeglądarki na napisany przez nas kod. Kod tworzyliśmy za pomocą bezpłatnej aplikacji Notepad++. Link do pobrania aplikacji znajduje się także w materiałach pomocniczych.

Skróty klawiaturowe

Najlepszym przyjacielem każdego projektanta, programisty, użytkownika komputera, który coś tworzy (na przykład dokument Word) jest kombinacja klawiszy CTRL+S. Jest to skrót do polecenia „zapisz”, chyba we wszystkich systemach operacyjnych i programach. W ten sposób zamiast myszką można szybciej z kombinacji klawiaturowej zapisać zmiany w dokumencie. Widząc pewne braki w operowaniu skrótami, zamieszczam listę najczęściej stosowanych skrótów w materiałach pomocniczych u dołu strony.

Formularze HTML

Wsród słuchaczy były osoby, które w czasie Ferii Zimowych uczestniczyły w zajęciach projektowania stron internetowych. Aby nie powtarzać materiału poszliśmy krok dalej. Oczywiście skok na głęboką wodę. Formularze HTML i obsługa przesyłanych danych przez język skryptowy PHP. W ten sposób zbudowaliśmy swoje pierwsze formularze logowania, wysłaliśmy dane do serwera, a serwer sprawdzał na przykład czy dane z formularza są poprawne. Takie programistyczne czary :-) Więcej zrobimy w Ferie 2017!

Przewody sieciowe

Zaraz po posiłku regeneracyjnym oraz przepysznych deserach zabraliśmy się za przewody sieciowe. Procedura była następująca: odizoluj, odseparuj, przytnij, nałóż końcówkę RJ45 i zaciśnij. Łe to przecież proste! Jednak w praktyce okazało się, że potrzebna jest siła, wprawa, zręczność i co jeszcze nie wiem. Finał, finałów ostatecznie był taki, że udało nam się wykonać działające przewody, oczywiście wszystko według specyfikacji T568B, to na wypadek gdyby ktoś chciał w domu zaciskać przewody!

Podziękowania

Jako prowadzący chciałbym podziękować mamie Johna za „Bananowca” (był przepyszny), mojej partnerce za ciasto ze śliwkami, za hackowanie, za hałas, za spokój, za zawieszenie serwera w ostatni dzień zajęć oraz zdjęcie grupowe! Życzę udanych wakacji w końcu jeszcze tydzień bez szkoły. Rodzicom dziękuję za zaufanie i wybór zajęć jako formę spędzania wolnego czasu w wakacje.

Materiały pomocnicze

Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - http://help.projekt.edu.pl/skroty_klawiaturowe.html
Komendy systemu operacyjnego DOS - http://help.projekt.edu.pl/dos.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć