Informatyka w wakacje - dzień 1

Zaczynamy od konkretów, mamy tylko 4 dni zajęć. Pierwszy temat to zasada działania komputera od momentu włączenia przycisku On/Off. Omawiamy wszystkie podzespoły komputera i przystępujemy do samodzielnej budowy. Zwracamy szczególną uwagę, aby niczego nie zarysować śrubokrętem lub metalową częścią obudowy. Wszystkie grupy, które podzieliły się w demokratyczny sposób, podeszły do zadania profesjonalnie i z należytym pietyzmem. Operacja zakończona sukcesem, komputer wciąż działa! Tak na marginesie należy dodać, że podczas pierwszych zajęć tradycją stało się hackowanie wszsytkiego nawet nogi od krzesła.

Życie na podsłuchu

„Życie na podsłuchu” to tytuł filmu oraz temat, który poruszaliśmy przy okazji omawiania obecnej sieci internetowej, a także komórkowej. Film polecam szczególnie dorosłym, uczestnikom zaś polecam powściągliwość w publikowaniu zdjęć oraz informacji na swój temat.

Sieci komputerowe

Budowa sieci według modelu OSI oraz TCP/IP. Wiemy już, że do połączenia 2 komputerów wystarczy tylko przewód, do połączenia 3 i więcej hub lub switch. Komputerom przydzielamy unikatowy adres IP i wszystko powinno działać. Czy tak jest na pewno? Jutro sprawdzimy!

Materiały pomocnicze

Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - http://help.projekt.edu.pl/skroty_klawiaturowe.html
Komendy systemu operacyjnego DOS - http://help.projekt.edu.pl/dos.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć