Informatyka w wakacje - dzień 5

Zwykle na szkoleniach, ostatniego dnia są powtórki i utrwalenie materiału, a całość kończy się egzaminem i certyfikatem. Jednak nie u nas! Głównym tematem naszych dzisiejszych zajęć były przewody sieciowe, tak zwana skrętka.

T568B

Jak to zwykle w świecie technicznym bywa, nic nie jest nazwane normalnie. Tym razem mieliśmy do czynienia ze skrętkami wykonanymi według schematu T568B. To oczywiste przecież, a w jakim innym niby miałoby to być wykonane :-) De facto chodzi tutaj o sposób ułożenia kolorów przewodów w końcowych złączach RJ-45, bo jak wiadomo kij ma dwa końce i przewód dobrze wykonany też. Pamiętać jednak należy, że biało-pomarańczowy pierwszy od lewej :-) Nagroda za dobrze wykonany przewód była słodka z nadzieniem.

HTML

Oczywiście nie zabrakło powtórek i utrwalaczy materiału. Muszę przyznać z całą powagą, że uczniowie są tak zdolni, że powtórka praktycznie nie była potrzebna. Padały konkretne pytania ze strony audytorium, których na szkoleniach dla dorosłych nikt by się nie powstydził. Tutaj najwyższe słowa uznania ze strony prowadzącego.

Google Analytics

Jedno pytanie dotyczyło narządzi pomocniczych do zbierania danych o użytkownikach odwiedzających strony. Google Analytics to darmowe narzędzie do zbierania takich danych. Po odpowiednim przetworzeniu, dane przedstawiane są w postaci tabelek, wykresów, a nawet liczników aktualizowanych w czasie rzeczywistym.

Podziękowania

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom zajęć, za cierpliwość i niecierpliwość, za spokój i hałas, za marudzenie i śmiech za skupienie i wariactwa. Podziękowania należą się też rodzicom za umożliwienie dzieciom uczestniczenie w tego typu zajęciach. Życzę wielu sukcesów na niwie edukacyjnej i do zobaczenia! Pamiętajcie, jesteście najlepsi, w tym czasie mogliście leżeć na kanapie i spijać słodkie napoje lub zbierać Pokemony, a jednak wybraliście wiedzę ;-) Czapki z głów!

Materiały pomocnicze

Poprawny kod dokumentu HTML możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć