Informatyka w wakacje - dzień 3

Dzisiejsze zajęcia poświęcone były kodowaniu stron internetowych! W końcu mamy internet, mamy dobrze skonfigurowany router, mamy działający serwer internetowy oraz dostęp do plików, to czego nam więcej trzeba? Do całości brakowało nam autorskich stron internetowych. Tak więc wakacyjna drużyna wyruszyła w nieznane!

Konsorcjum W3C

Zaczęliśmy od genezy języka HTML. Wiemy, że internet wywodzi się ze środowiska naukowego oraz to, że na początku był chaos. Okazało się, że nikt nie czytał instrukcji obsługi, a konsorcjum W3C od samego początku ją publikowało :-) Mało tego, W3C dostarczało też narzędzia do sprawdzania poprawności kodu HTML on-line. Tymi narzędziami osobiście sprawdziliśmy działające strony w internecie. Okazało się, że nadal jest chaos. Nikt nie czyta dokumentacji. Może dlatego, że po angielsku?! W3C to twórcy standardów języków internetowych między innymi naszego HTML.

Notepad++

Notepad++ to darmowe narzędzie wspierające tworzenie kodu HTML. Zapoznaliśmy się z funkcjami, stworzyliśmy na swoich terminalach odpowiednią strukturę katalogów dla naszej przyszłej strony i ruszyliśmy w nieznane. Tym nieznanym to język HTML oraz arkusze stylów CSS, co by ładnie wyglądało. Niektórzy skorzystali z programu MS Paint do stworzenia grafiki na stronie (jak do tej pory to jedyny wspólny mianownik z informatyką, której dzieci uczą się w szkołach). Niektórzy skorzystali z grafiki ze stron dostępnych w internecie, oczywiście uwzględniając prawa autorskie.

HTML5, fonty, kolory itp.

Okazało się, że zrobienie własnoręcznie strony internetowej nie jest takie proste! Od samego początku poszliśmy na jakość. Sprawdzaliśmy poprawność naszego kodu na stronach konsorcjum, testowaliśmy w przeglądarkach różnych producentów. Mówiliśmy o strukturze dokumentu, kolorach, fontach itp. Na końcu strony trafiły na serwer w naszej lokalnej sieci. Od tego momentu mógł je oglądać każdy, nie ruszając się ze swojego miejsca. Od projektanta stron oczekuje się wiedzy w wielu dziedzinach. Mamy jeszcze 2 dni i dużo pracy. Postaramy się zrobić coś fajnego aby pochwalić się szerszemu audytorium :-)

Materiały pomocnicze

Poprawny kod dokumentu HTML możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć