Informatyka w wakacje - dzień 2

Drugiego dnia zrobiliśmy bardzo dużo z informatycznego punktu widzenia. Uruchomiliśmy serwer plików SMB, serwer internetowy Microsoft IIS oraz skonfigurowaliśmy router TP-Link, a wszystko to „pingowaliśmy” z poziomu DOS. Na szkoleniach użyliśmy do tego komputera z systemem Windows XP, router typu, jak to określiły dzieci „dla Kowalskiego” z półki sklepowej oraz wiedzy :-) Lekko nie było, zważywszy, że robiliśmy bardzo trudne i zaawansowane rzeczy! Idę o zakład, że wielu poszukiwaczy „Pokemonów” nie ma pojęcia czego dzisiaj dokonaliśmy!

Serwer plików SMB

Zadaniem serwera SMB jest udostępnianie plików użytkownikom. Zwykle serwer pracuje w sieci lokalnej LAN i jest najbezpieczniejszą i najszybszą formą wymiany danych pomiędzy użytkownikami, a w przyszłości pracownikami. Cała procedura wyglądała tak: na początku stworzyliśmy strukturę katalogów, następnie utworzyliśmy na serwerze użytkowników aby ostatecznie przypisać ich do swoich katalogów. Ostatecznie foldery udostępniliśmy w sieci lokalnej. W ten sposób daliśmy dostęp do folderów tylko ich właścicielom.

Serwer Microsoft IIS

Serwer IIS to serwer, którego zadaniem jest odpowiadanie na żądania klientów internetowych. Wygląda to tak: klient czyli przeglądarka internetowa wysyła żądanie do serwera, a serwer odpowiada. Jeśli żądana strona istnieje na serwerze, wysyłana jest do klienta, jeśli nie serwer odpowiada stosownym błędem. Na takiej zasadzie opiera się działanie sieci internet. Codziennie serwery internetowe dostarczają miliony odpowiedzi na zapytania przeglądarek. Z tej lekcji należy zapamiętać terminy „klient” oraz „serwer”.

Router TP-LINK

Aby świadczyć usługi dostępu do stron internetowych w przyszłości zmuszeni będziemy albo wynająć od profesjonalnej firmy miejsce na serwerze, dostępnym w sieci 24 godziny na dobę, albo uruchomić własny. Do celów edukacyjnych wybraliśmy własny serwer - to bardzo odważne :-) Jednak aby taki serwer był widoczny w sieci internet, musieliśmy odpowiednio skonfigurować router. To był dobry moment, aby omówić sobie dokładniej zasadę działania routera oraz jego znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Testy konfiguracji

Każdy etap konfiguracji sieci poprzedzony był licznymi testami. Sprawdzaliśmy czy komputer jest poprawnie podłączony do routera, czy router jest poprawnie skonfigurowany. Aby serwer mógł odpowiadać na zapytania klientów z sieci musieliśmy wykonać odpowiednie przekierowania na routerze. Przyjęliśmy, że wysoką kulturą cechują się takie rozwiązania, które umożliwiają właścicielom stron ich aktualizację :-) W tym celu konieczne było dodatkowe przekonfigurowanie routera. Uprawnienia nadaliśmy wcześniej.

Materiały pomocnicze

Poprawny kod dokumentu HTML możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć