Grafika w wakacje - dzień 5

Ostatni dzień zajęć rozpoczęliśmy o wykładu BHP, w końcu wybieramy się do drukarni, a tam żartów nie ma. Po „mega ciekawym” wykładzie z zasad bezpieczeństwa udaliśmy się spacerkiem do drukarni Druk Poznań. Tam czekała na nas Pani Marysia, która z ramienia firmy odpowiedzialna była za oprowadzenia nas po zakładzie. Przy każdym stanowisku Pani Marysia lub operator tłumaczyli nam zasadę działania obsługiwanego przez siebie urządzenia. Wiedza na temat urządzeń, materiałów jak i znajomość branży reklamowej jest niezbędna do realizacji zadań w drukarni. Pani Marysia idealnie wpisuje się w tę filozofię co wielokrotnie potwierdzała odpowiadając na każde pytania uczestników wycieczki, a jak wiadomo dzieci potrafią zadawać pytania :-)

Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Cloud to zestaw programów komputerowych firmy Adobe do tworzenia grafiki, filmów, stron internetowych, prezentacji i czego jeszcze nie wiem. Nam dane było poznać tylko trzy programy Photoshop, Illustrator oraz InDesign. Uważam, że jest to bardzo dobry początek dla osób, które w przyszłości myślą o pracy w zawodzie grafika komputerowego. Daleko jeszcze do wyboru ścieżki zawodowej przy średniej wieku 11 lat, jednak jest to super alternatywa dla programu Microsoft Paint oraz Word, które przychodzi uczniom przerabiać do znudzenia na zajęciach z informatyki w szkole. Prowadząc zajęcia przekonałem się, że dzieci czują się lepiej i są bardziej skoncentrowane, kiedy mają trudne zadania do zrealizowania.

Grafika rastrowa

Dla przypomnienia, grafika rastrowa to obraz generowany na siatce za pomocą pikseli (rastrów). Każdy piksel wyświetlany jest za pomocą trzech kolorów czerwonego, zielonego oraz niebieskiego. Nadanie odpowiednich wartości składowym pozwala uzyskać 24 bitową paletę czyli ponad 16 milionów kolorów. Jest to jeden z dwóch sposobów tworzenia obrazów w komputerze.

Grafika wektorowa

W grafice wektorowej obraz tworzony jest za pomocą figur geometrycznych. Tak wygenerowany obraz możemy z łatwością zmniejszać jak i zwiększać bez utraty jakości. Podczas skalowania wszystkie figury tworzące kształt na ekranie zostaną matematycznie przeliczone, w przypadku grafiki rastrowej podczas powiększania obrazu dochodzi do zauważalnej utraty jakości.

Fonty

Znamy różnicę pomiędzy czcionką a fontem. Poznaliśmy fonty szeryfowe, nieszeryfowe oraz pisanki. Tutaj należy nadmienić, że grup fontów jest więcej, jednak znajomość tych trzech jest bazą wyjściową do dalszego studiowania zagadnień typograficznych. Wiemy, że fonty objęte są prawami autorskimi i, że korzystanie z nich do celów zarobkowych wymaga zakupienia stosownej licencji. Istnieją serwisy udostępniające fonty nawet do celów komercyjnych takie jak Google Fonts nieodpłatnie.

Druk Poznań

To była już druga wizyta uczestników zajęć komputerowych w drukarni. Podczas wizyty zajrzeliśmy do parku maszynowego drukarni Druk Poznań. Podstawowym produktem drukarni jest druk wielkoformatowy. Widzieliśmy drukarkę UV Agfa Anapurna drukująca na ogromnej sklejce. Widzieliśmy także drukarkę solwentową tworzącą reklamę, która ostatecznie znajdzie się na chodniku. Laminator, ploter tnący oraz cieszącą się podczas tej wizyty największym zainteresowaniem gilotynę :-) Także i tym razem z respektem staliśmy w bezpiecznej odległości, aby nie kusić losu. Na koniec nie obyło się bez niespodzianki! Każdy z uczestników wszedł z pustymi rękami, a wyszedł z torbą upominków, za co bardzo dziękuję jako prowadzący zajęcia.
Logotyp drukarni Druk Poznań

Podsumowanie

Po powrocie na zajęcia poświęciliśmy chwilę na omówienie tego co zobaczyliśmy w drukarni aby później oddać się ulubionym czynnościom czyli graniu. I tak zakończył się ostatni już tydzień z grafiką komputerową. W tym czasie poznaliśmy profesjonalne oprogramowanie do tworzenia i obróbki grafiki, zagadnienia związane ze składem DTP oraz finalną produkcją. To był wyjątkowo dobry czas. Wszystkim bardzo dziękuję za udział w zajęciach, rodzicom za dokonany wybór, jako prowadzący cieszę się, że mogłem was poznać i z wami pracować. Powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym!

Nasze prace

Gazetki są owocem  naszej ciężkiej pracy. Podczas zajęć w ostatnim tygodniu słońce często zaglądało do naszej pracowni i skutecznie rozpraszało naszą uwagę. Podobnie jak za pierwszym razem tak i teraz proszę rodziców aby nie odbierali naszych prac zbyt poważnie, na powagę w życiu przyjdzie jeszcze czas!
» Kliknij i pobierz nasze projekty «

Relacje z zajęć