Grafika w wakacje - dzień 2

Dzień jak zawsze rozpoczęliśmy od teorii. Tym razem rozmawialiśmy na temat grafiki wektorowej, jakie są jej wady i zalety. Później każdy z uczestników rozpoczął projektowanie logotypu do swojej gazetki. Z sali zdało się słyszeć, że projektowanie gazetki jest proste :-) Po jakimś czasie okazało się, że logotyp to nie taka prosta sprawa. Głowa do góry, studenci kierunku grafika też mają z tym problem. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nabrać doświadczenia w obsłudze programów graficznych.

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa to jeden z dwóch sposobów tworzenia grafiki komputerowej, gdzie obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych. Dane o wierzchołkach tworzących figury zapisane są matematycznie co czyni grafikę wektorową skalowalną. Figury możemy pomniejszać i powiększać bez utraty jakości, ponieważ wszystko zostanie matematycznie przekształcone. Takie podejście gwarantuje doskonały obraz zarówno na ekranie monitora jak i w druku. Wszystkie logotypy, znaki i symbole powinny być tworzone właśnie w ten sposób. Microsoft Word to program do edycji tekstu i choć w swoich opcjach posiada narzędzia do tworzenia kształtów wektorowych to ostatecznie nie nadaje się do projektowania logotypów :-)

Adobe Illustrator

Illustrator to kolejny program firmy Adobe, który poznawaliśmy na zajęciach komputerowych. W opcjach programu znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia ilustracji wektorowych. Mamy do dyspozycji pióro, pędzle, figury geometryczne, perspektywę 3D, filtry i oczywiście efekty. Praca przypomina pracę z programem Photoshop, który poznaliśmy wczoraj, to oczywiście celowy zabieg producenta, aby interfejs użytkownika był przyjazny dla każdego użytkownika komputera.

CorelDRAW

Mówiąc o grafice wektorowej nie można nie wspomnieć o programie CorelDRAW. Jest to doskonały program do tworzenia grafiki wektorowej. Posiada wszelkie narzędzia, do tworzenia doskonałych i przepięknych ilustracji. Interfejs programu CorelDRAW oczywiście różni się od programu firmy Adobe, jednak sprawny i świadomy operator znajdzie tutaj wszystkie narzędzia potrzebne do pracy. Jako prowadzący muszę przyznać, że dobry projektant powinien znać oba programy i wybrać dla siebie właściwy.

Drukarnia Druk Poznań

Podobnie jak na pierwszych zajęciach z grafiki w wakacje udajemy się w piątek do pobliskiej drukarni, aby dowiedzieć się jak to wszystko działa. Można mieć świadomość istnienia maszyn i urządzeń poligraficznych jednak świadomi faktu ich istnienia będziemy wówczas kiedy ich dotkniemy :-) W tym miejscu należą się podziękowania dla właściciela drukarni Pana Łukasza za wsparcie dla naszej wakacyjnej edukacji i co oczywiste wszystkim pracownikom za to, że poświęcą nam swój cenny czas :-)
Logotyp drukarni Druk Poznań

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć