Grafika w wakacje - dzień 2

Dzień jak zawsze rozpoczęliśmy od teorii. Tym razem rozmawialiśmy na temat grafiki wektorowej, jakie są jej wady i zalety. Później każdy z uczestników rozpoczął projektowanie logotypu do swojej gazetki. Z sali zdało się słyszeć, że projektowanie gazetki jest proste :-) Po jakimś czasie okazało się, że logotyp to nie taka prosta sprawa. Głowa do góry, studenci kierunku grafika też mają z tym problem. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nabrać doświadczenia w obsłudze programów graficznych.

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa to jeden z dwóch sposobów tworzenia grafiki komputerowej, gdzie obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych. Dane o wierzchołkach tworzących figury zapisane są matematycznie co czyni grafikę wektorową skalowalną. Figury możemy pomniejszać i powiększać bez utraty jakości, ponieważ wszystko zostanie matematycznie przekształcone. Takie podejście gwarantuje doskonały obraz zarówno na ekranie monitora jak i w druku. Wszystkie logotypy, znaki i symbole powinny być tworzone właśnie w ten sposób. Microsoft Word to program do edycji tekstu i choć w swoich opcjach posiada narzędzia do tworzenia kształtów wektorowych to ostatecznie nie nadaje się do projektowania logotypów :-)

Adobe Illustrator

Illustrator to kolejny program firmy Adobe, który poznawaliśmy na zajęciach komputerowych. W opcjach programu znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia ilustracji wektorowych. Mamy do dyspozycji pióro, pędzle, figury geometryczne, perspektywę 3D, filtry i oczywiście efekty. Praca przypomina pracę z programem Photoshop, który poznaliśmy wczoraj, to oczywiście celowy zabieg producenta, aby interfejs użytkownika był przyjazny dla każdego użytkownika komputera.

CorelDRAW

Mówiąc o grafice wektorowej nie można nie wspomnieć o programie CorelDRAW. Jest to doskonały program do tworzenia grafiki wektorowej. Posiada wszelkie narzędzia, do tworzenia doskonałych i przepięknych ilustracji. Interfejs programu CorelDRAW oczywiście różni się od programu firmy Adobe, jednak sprawny i świadomy operator znajdzie tutaj wszystkie narzędzia potrzebne do pracy. Jako prowadzący muszę przyznać, że dobry projektant powinien znać oba programy i wybrać dla siebie właściwy.

Drukarnia Druk Poznań

Podobnie jak na pierwszych zajęciach z grafiki w wakacje udajemy się w piątek do pobliskiej drukarni, aby dowiedzieć się jak to wszystko działa. Można mieć świadomość istnienia maszyn i urządzeń poligraficznych jednak świadomi faktu ich istnienia będziemy wówczas kiedy ich dotkniemy :-) W tym miejscu należą się podziękowania dla właściciela drukarni Pana Łukasza za wsparcie dla naszej wakacyjnej edukacji i co oczywiste wszystkim pracownikom za to, że poświęcą nam swój cenny czas :-)
Logotyp drukarni Druk Poznań

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Oprogramowanie CorelDRAW można pobrać do testów ze strony producenta www.coreldraw.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć