Grafika w wakacje - dzień 5

Niczym Drużyna Pierścienia wyruszyliśmy z samego rana na umówioną wizytę do pobliskiej drukarni Druk Poznań. Na miejscu bardzo miło powitała nas pani Marysia i przygoda się rozpoczęła. Na początek drukarka cyfrowa, gdzie na podajnikach widzimy świeżo wydrukowaną pracę, oczywiście ze spadami, czekającą w kolejce do przycięcia na gilotynie. Póżniej widzimy gilotynę, którą z należytym respektem omijamy wielkim łukiem :-) Po drodze jeden z pracowników biguje, czyli za sprawą magicznego dotknięcia sprawia, aby ulotka łatwiej się składała. Mijamy miejsce w którym przechowywane są media nawinięte na role. Jest ich mnóstwo, każda rolka potrzebna, a wszystko po to, aby realizować najbardziej wymyślne zamówienia klientów. I tak folia samoprzylepna, papier Blueback i Whiteback, folia OVW oraz siatka Mesh. Wszystkiego dotykamy, bo możemy, bo chcemy, bo lubimy :-)

Agfa Anapurna

Jest i ona. Agfa Anapurna wielka i dostojna, obiekt westchnień konkurencji! Wyrzuca z siebie atrament, który następnie utwardzany jest na powierzchni światłem ultrafioletowym. Na naszych oczach powstaje reprodukcja obrazu z pliku! Urządzenie potrafi drukować bezpośrednio na wielu podłożach, które pani Marysia prezentuje i omawia spragnionym wiedzy gościom. Jest płyta kompozytowa DiBond, płyta PCV i wiele innych materiałów, które posegregowane i opisane, cierpliwie czekają na swoją kolej. Dowiadujemy się, że jest możliwość zamówienia bezpośredniego druku na drzwiach, szaleństwo :-)

Ploter tnący

Docieramy do stanowiska gdzie ploter tnący pod czujnym okiem operatora wycina naklejki z folii samoprzylepnej. Widzieliśmy już wyjątkową Anapurnę, jednak to nie wszystkie atrakcje jakie dzisiaj na nas czekały. W tej drukarni, nic nie jest standardowe. Okazuje się, że mamy do czynienia z „Mercedesem” wśród ploterów tnących. Jest to ploter Summa z aktywną głowicą, czyli ploter cechujący się zwiększoną dokładnością cięcia. Najwyższa Wielkopolska jakość!

Laminator

Laminator to ostatnie urządzenie na naszej trasie zwiedzania. Zatrzymaliśmy się przy nim na dłuższą chwilę. Laminator służy do zabezpiecza finalnych produktów przed uszkodzeniem mechanicznym lub warunkami atmosferycznymi. Przykładem takiego produktu może być reklama po której czasami chodzimy na chodniku. Urządzenie niczym żelazko potrzebuje odpowiedniej temperatury do pracy, czyli około 50 °C, aby idealnie scalić laminat z gotowym wydrukiem. Wszystko na miejscu!

Druk Poznań

Na koniec jeszcze bardzo miła niespodzianka ze strony drukarni! Każdy z uczestników otrzymał torbę, a w niej prezenty. Notesy, naklejki, jedne na klej, które wszyscy znamy, drugie magiczne bez kleju, a trzymają się nawet szkła. Takie prezenty to coś co dzieci lubią najbardziej. Super niespodzianka. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, za poszerzenie naszych horyzontów i za wsparcie idei dzielenia się wiedzą! Pozdrawiamy właścicieli firmy, wszystkich pracowników i życzymy powodzenia na niwie zawodowej!
Logotyp drukarni Druk Poznań

Podsumowanie

Po powrocie do szkoły poświęciliśmy chwilę na omówienie tego co zobaczyliśmy w drukarni. Wrażenie niesamowite, każdy przeżywał wizytę w drukarni na swój sposób, jednak ogóle wrażenia bardzo pozytywne. Póżniej niektóre osoby kończyły swoją gazetkę, która była tematem naszych spotkań, a część uczestników oddała się grze zwanej Kalambury. W ten sposób zakończył się tydzień z grafiką komputerową. W tym czasie mieliśmy okazję poznać profesjonalne oprogramowanie do tworzenia i obróbki grafiki, zagadnienia związane ze składem DTP oraz finalną produkcją. To był dobry czas, za który jako prowadzący zajęcia wszystkim dziękuję. Cieszę się, że mogłem was poznać i z wami pracować. Życzę udanych wakacji i powodzenia w szkole! Zupełnie już na marginesie to co działo się dzisiaj po zajęciach nawet jakbym napisał to i tak nikt by nie uwierzył, to trzeba zobaczyć :-)

Nasze prace

Gazetki są wynikim ciężkiej pracy, atmosfery panującej na zajęciach, licznych żartów, które przez cały czas towarzyszyły nam na zajęciach oraz historii opowiadanych przez uczestników i prowadzącego. Prosimy nie odbierać naszych prac zbyt poważnie. Agnieszko Twoja praca została w głównym komputerze, opublikuję ją w poniedziałek z samego rana.
Przepraszam za moje przeoczenie! To jest moment w którym możesz panikować :-)
» Kliknij i pobierz nasze projekty «

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć