Grafika w wakacje - dzień 4

Cały dzień poświęciliśmy na dokańczanie swoich projektów. Ostatnie szlify w postaci obróbki grafiki, treści odpowiedniego doboru tła itp. Ze względu na jutrzejszą wizytę w drukarni Druk Poznań oraz zaawansowany stan naszych prac poruszyliśmy temat urządzeń do druku oraz samej technologi reprodukcji obrazów.

Druk cyfrowy

Teraz już wiemy, że ten typ druku odbywa się na urządzeniach cyfrowych przeważnie laserowych dodatkowo wielofunkcyjnych. Urządzenia te, to powiększone do rozmiarów maszyn stojących, kopie drukarek laserowych używanych często w domach. Oczywiście te w drukarni potrafią drukować w kolorze. Reprodukcja odbywa się poprzez naświetlenie bębna laserem. Naświetlone miejsca aktywnie przyciągają to siebie cząstki tonera, który w następnym etapie przenoszony jest na kartkę. Kartka przechodzi przez specjalne żelazko zwane Fuserem celem utrwalenia tonera z podłożem. Ostatecznie ciepła kartka z naszym projektem opuszcza urządzenie. Tak w kilku prostych słowach można opisać technologię druku cyfrowego.

Druk wielkoformatowy

W drukarni do której się jutro udajemy spotkamy urządzenie do druku wielkoformatowego. Technologia druku znana jest nam z naszych drukarek atramentowych wykorzystywanych w domach. Materiałem w przypadku druku solwentowego przeważnie jest folia samoprzylepna, odwijana z roli, zamiast arkusza papieru. Głowica przesuwając się nad materiałem zrzuca w odpowiednie miejsca krople atramentu. W ten sposób krople tworzą obraz naszego projektu. Następnie całość przesuwa się po rozgrzanym stole, celem odparowania wody z atramentu. Ostatnim etapem produkcji jest nawinięcie przez maszynę materiału na rolkę.

Drukarka UV

Będziemy mieli też nie lada okazję zobaczyć drukarkę drukującą atramentem światło utwardzalnym. Proces reprodukcji podobny jest do drukarek solwentowych, tutaj jednak podłoże może być grube, twarde i nie koniecznie podawane z roli. Przykładem materiału na którym można drukować jest szkoło, drewno, płyty PCV itp. Utrwalanie wydruku na materiale odbywa się poprzez oświetlenie kropel atramentu zaraz po wydruku światłem ultrafioletowym. Urządzenia tego typu zwykle są ogromne i bardzo drogie. Mamy szczęście ponieważ w drukarni Druk Poznań do której się wybieramy takie rządzenie pracuje w parku maszynowym na co dzień.

Ploter tnący

W drukarni zobaczymy też ploter tnący. Zadaniem takiego urządzenia jest wycięcie wzorów z projektu za pomocą noża. Nóż wleczony jest przez karetkę po materiale nacinając w ten sposób jego wierzchnią warstwę. Po nacięciu materiał gotowy jest do dalszej obórki przez operatora. Zwykle materiałem tym jest folia samoprzylepna. Dzięki temu urządzeniu możliwa jest finalna produkcja elementów ozdobnych lub użytkowych. W ten sposób powstają na przykład naklejki na samochód z napisem PL. Oczywiście zastosowań jest wiele więcej, a my miejmy nadzieję będziemy mogli zobaczyć urządzenie podczas pracy aby lepiej zrozumieć zasadę działania plotera tnącego.

Drukarnia Druk Poznań

Drukarnia Druk Poznań za względu na swój park maszynowy jest w stanie zrealizować każde zamówienie. My osobiście cieszymy się z możliwości zapoznania się z pracą urządzeń wykorzystywanych do produkcji tych nietypowych zleceń. 
Logotyp drukarni Druk Poznań

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć