Grafika w wakacje - dzień 3

Zgodnie z zapowiedzią zmieniliśmy oprogramowanie do projektowania. Wsparcie przyszło ze strony firmy Adobe i programów InDesign, Illustrator oraz Photoshop. Niektórzy potwierdzili, że wczoraj przez cały dzień zaprojektowali okładkę, a dzisiaj całą gazetkę. Nie zabrakło też osób, które wolą pracować w dotychczasowych programach Microsoft Word oraz Microsoft Paint. Nie krytykujemy, nie oceniamy tylko pomagamy osiągnąć zamierzony cel. Gdy jest się młodym i czas się nie liczy wszystko jest możliwe. Oprócz tego, że ciężko pracujemy słuchamy też muzyki, bo lubimy, bo chcemy, bo możemy :-)

Photoshop

Tła oraz elementy graficzne pobrane do celów edukacyjnych obrabiamy w Photoshopie. Usuwamy zbędne skrawki teł różdżką ewentualnie szparujemy lassem. Zmieniamy format plików z PNG, JPG na PSD, czyli bardziej przyjazny programowi InDesign.

Illustrator

Praca odbywa się podobnie do programu Photoshop. Projektujemy logotypy, ozdobniki, chmurki oraz inne upiększające elementy, które docelowo trafią na stół montażowy programu InDesign. Zapisujemy pliki wektorowe w formacie AI.

InDesign

Zaczęło się. Wybieramy docelową metodę konwersji na druk, w końcu ostatecznie mamy mieć w ręku wydrukowaną gazetkę. Format papieru i marginesy, format bo tak trzeba, bo tak chcemy, bo tak możemy, a marginesy dla estetyki. Jeszcze tylko spady czyli coś co według teorii prowadzącego spadnie po przecięciu gilotyną. Tego do końca nie czujemy jednak wierzymy, że tak właśnie jest. Naciskamy OK i pojawia się obszar roboczy! Za pomocą dostępnych narzędzi nanosimy z pełną swobodą elementy naszej gazetki na nasz obszar. Manipulujemy warstwami, po to aby po pierwszej godzinie mieć zaprojektowaną stronę główną naszej gazetki. Eureka! Jest 9:09 więc lecimy dalej! Dodajemy łamy, paginę żywą, bieżącą i kolejny sukces. Idzie gładko. Jak na dobrą gazetkę przystało, decydujemy się na reklamę, niektórzy nawet na całą stronę. O godzinie 13:00 większość osób deklaruje koniec prac nad projektem. Jutro ostatnie szlify i przygotowanie do druku. Wydawało by się, że nie można, a jednak można!

Drukarnia Druk Poznań

Na zajęciach pada propozycja złożenia wizyty w pobliskiej drukarni. Wszyscy są chętni wyjść w piątek na edukacyjny spacer. Pozostaje jeszcze zapytać właściciela drukarni Druk Poznań, Pana Łukasza o zgodę. To najlepsza droga, aby dowiedzieć się jak to wszystko działa, nie tylko z opowiadań prowadzącego, tylko dotknąć, poczuć farbę, zobaczyć na własne oczy drukarkę cyfrową. Mamy wielkie szczęście! W piątek składamy wizytę w drukarni! To już pewne i potwierdzone. Pan Łukasz niestety nie będzie obecny, jednak serdecznie zaprasza do siebie, za co bardzo gorąco i szczerze dziękujemy! Kciuk w górę, klikamy „Like it” i… jeszcze raz dziękujemy za wsparcie dla naszej wakacyjnej edukacji.
Logotyp drukarni Druk Poznań

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć