Grafika w wakacje - dzień 2

Dzisiaj miał być ten dzień w którym przynajmniej w teorii wykonamy projekt gazetki w programie Microsoft Word. Można zadawać pod nosem pytanie dlaczego akurat Word skoro istnieje wiele innych programów, na których można wykonać to zadanie szybciej i może nawet lepiej. Odpowiedź jest prosta, prawdopodobnie w każdej szkole zainstalowany jest pakiet Microsoft Office w którego skład wchodzi oprogramowanie Word. Po powrocie z wakacji możliwe będzie odtworzenie projektów w szkolnej pracowni komputerowej i przygotowanie najświeższego numeru gazetki w oparciu o swój nowy szablon.

Adobe Creative Cloud

Program Word to bez wątpienia bardzo dobry edytor tekstu. Uczestnicy bez chwili wytchnienia i godni pochwały tworzyli z pietyzmem szablon swojej przyszłej gazetki. Niestety, podczas projektowania napotkaliśmy tak wiele trudności, że dalsze trwanie przy tym edytorze przestaje mieć sens. Podjęliśmy demokratyczną dezycję, że od następnych zajęć poznajemy funkcjonalność profesjonalnych programów z pakietu firmy Adobe Creative Cloud.

Grafika rastrowa

Pracowaliśmy dzisiaj z obrazem rastrowym, aby poznać bliżej jego zalety i wady. Obróbki zdjęć dokonywaliśmy w darmowym programie Gimp. Tworzyliśmy elementy ozdobne pozbawione teł, dlatego teraz kanał alfa nie jest nam obcy :-) Znajomość typów plików wykorzystywanych w poligrafii to wiedza obowiązkowa, rozdzielczość oraz gęstość punktów na cal (300 DPI) także. Bez zahamowań tworzymy obraz po obrazie, szparujemy, stosujemy filtry i eksportujemy. Podsumowując grafika rastrowa to przeważnie zdjęcia i obrazy zwane bitmapami.

Grafika wektorowa

Do tworzenia elementów wektorowych użyliśmy programu Adobe Illustrator. To najlepszy program do tworzenia tego typu grafiki. Pierwsze kroki z przybornikiem i narzędziami nie były łatwe. Zrozumienie idei tworzenia wektorów to na chwilę obecną bardziej wiedza tajemna, aniżeli chleb codzienny. Wiemy, że mamy opory przed nieznanym, jednak rzeka rwie do przodu, a my płyniemy z jej nurtem. Padają konkretne pytania ze strony uczestników dotyczące funkcjonalności. Grafika wektorowa to przede wszystkim logotypy oraz małe elementy ozdobne.

Na koniec zajęć

Na koniec dnia, każdy z uczestników ma już swój logotyp oraz tytuł gazetki. Szablon lepszy lub gorszy w programie Word. Jedni się cieszą z jutrzejszego dnia, drudzy narzekają, że jutro wszystko od nowa. Usprawiedliwienie mam tylko jedno, to co dzisiaj zajęło nam cały dzień, jutro zrobimy w dwie godziny:-) Dlatego osobiście jestem przekonany, że warto zaryzykować!

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć