Grafika w wakacje - dzień 1

Zaczęliśmy z wysokiego „C”. Tematów i zagadnień całkiem sporo. Wszystko nowe, pomimo zajęć komputerowych w szkołach. Osobiście wyznaję zasadę, że lepiej mierzyć w górę niż w dół. Przekonany jestem, że jeśli jakiś wycinek informatyki ma zainteresować młodzież to lepiej wcześniej niż póżniej. Cel i temat naszych zajęć to projekt gazetki szkolnej w programie Microsoft Word :-)

Typografia

Zaczęliśmy od rozróżnienie fontów i czcionek. Poznaliśmy szeryfowe, nieszeryfowe, pisanki, antyestetyczne itp. Wiemy też, że Comic Sans na jakiś czas (100 lat) omijamy szerokim łukiem, to samo tyczy się Arial i Times New Roman. Padły takie terminy jak interlinia, światło międzyznakowe, międzywyrazowe oraz ligatury. Wiemy już, że znaki nawiasów podnosimy na interlinii wtedy, kiedy towarzyszą cyfrą. Spójniki na końcu kolumny przenosimy do nowej lini za pomocą twardej spacji (CTRL+SHIFT+Space).

Grafika

Barwa - jak powstaje, kiedy i dlaczego. Wiemy co to punkt bieli papieru i punkt czerni monitora. Rozróżniamy model kolorystyczny RGB oraz CMYK. Grafika rastrowa oraz wektorowa, dzisiaj tylko w teorii jednak przestaje być nam obca. Od pierwszego dnia mierzymy wysoko.

Kompozycja

W tym temacie też nie próżnujemy. Zaczynamy od zbudowania siatki dokumentu. Pagina żywa i bieżąca, nagłówki oraz treść w kładzie kolumnowym. Zdjęcia na szerokość kolumny jednej i dwóch, wszystko po to, aby nasza gazetka była poprawna technicznie a przede wszystkim atrakcyjna.

Od siebie

Podczas zajęć zdało się słyszeć wypowiedzi w stylu „teraz widzę błędy w innych materiałach”, czyli przekleństwo wiedzy jak mawiają specjaliści tematu. Trudno mi przewidzieć ile wiedzy z tych zajęć zostanie uczestnikom w pamięci, jednak jestem przekonany, że samo osłuchanie się z pojęciami ułatwi poruszanie się po programach do edycji tekstu, a już na pewno warto wiedzieć.

Materiały pomocnicze

Polecam stronę internetową poświęconą zagadnieniom poligraficznym www.drukbook.pl
Programy firmy Adobe możecie pobrać do 30 dniowego testowania ze strony producenta www.adobe.com
Czcionki darmowe do celów prywatnych i komercyjnych możesz pobrać ze strony www.google.com/fonts
Makiety (MockUp) produktów możecie zakupić na stronie www.shutterstock.com
Oficjalna strona programu Gimp znajduje się pod adresem www.gimp.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku

Relacje z zajęć

Galeria zdjęć