Mobilne strony internetowe - dzień 4

Dzień rozpoczął się standardowo od powtórki ze znajomości HTML'a oraz CSS! Jako osoba ucząca, oceniająca jako za wiedzę połączoną z doświadczeniem przyznaję, że wiedza niektórych osób jest imponująca. Kilka osób przybyło na zajęcia doskonale przygotowane, te osoby pracują w skupieniu i zadają konkretne pytania. Część nauczyła się bardzo dużo i realizuje projekt swojej strony internetowej. Pozostała część grupy nauczyła się sporo materiału jednak brakuje im pewności siebie na starcie. Wierzę, że czas spędzony na zajęciach pozwoli im zaskoczyć i pójść własną drogą.

Gradient

Poznaliśmy dzisiaj sposoby tworzenia gradientów czyli przejść tonalnych bezpośrednio w przeglądarce! Nikt już nie pamięta przeglądarek, które potrafiły wyświetlać tylko tekst, to już bardzo odległa przeszłość. Dzisiejsze przeglądarki to kombajny do generowania efektów znanych z profesjonalnych programów graficznych.

Kanał Alpha

Dzisiaj trochę teorii na temat psychofizjologii widzenia. Brzmi poważnie jednak otarliśmy się tylko odrobinę o wierzchołek góry lodowej. Poznaliśmy model kolorystyczny RGBa zbieżny z biologiczną budową ludzkiego oka. 8 bitowa grafika czyli 256 odcieni kolorów na kanał czyli tyle samo ile potrafi rozróżnić wprawne oko osoby zajmującej się grafiką!

Total Commander

Jutro wysyłamy nasze strony na serwer, który fizycznie ulokowany jest w Warszawie. Możemy jechać do Warszawy lub wysłać stronę na serwer z sali za pomocą protokołu FTP. Dlatego jutro nauczymy się obsługiwać program Total Commander, który pamięta początki informatyzacji świata, za pomocą którego opublikujemy strony na serwerze, a sami wybierzemy się z ochotnikami na przepyszną pizzę w Poznaniu :-)

Materiały pomocnicze

Przykłady HTML i CSS - example.html
Generator gradientu CSS - http://www.colorzilla.com/gradient-editor
Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - skroty_klawiaturowe.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku