Mobilne strony internetowe - dzień 1

Pierwszy dzień jest zawsze najważniejszy, nowy materiał, nowe pojęcia, cel wyznaczony, a dni na realizację tylko pięć. Z dnia na dzień będziemy zagłębiać się coraz bardziej w tematykę stron internetowych. Ostatecznie mamy pochwalić się światu własnymi profesjonalnymi stronami. Grupa uczniów ze szkoły podstawowej potrafi zbudować fundament strony w 90 sekund. Poprzeczka wydaje się być zawieszona wysoko, jednak to dlatego, że dopiero rozpoczynamy naukę kodowania!

HTML5

Pierwsze elementy HTML'a, powtarzamy do znudzenia w różnych kombinacjach. Lista numerowana, nienumerowana, linki do strony zewnętrznych i lokalnych, nagłówki, akapity czyli wszystko to co niezbędne, aby stworzyć poprawny konspekt dokumentu.

Style graficzne strony

Gnamy z materiałem do samego końca zajęć! Pod koniec poznajemy proste techniki modyfikacji wyglądu strony. Wszystko po to, aby ostatniego dnia bawić się projektowaniem a nie traceniem czasu na pytania. Praca samodzielna to podstawowa metoda nauki na tych zajęciach.

Skróty klawiaturowe

Dziwne ale prawdziwe, pomimo dużych predyspozycji uczniów do gimnastykowania paliczków na szklanych powierzchniach urządzeń przenośnych w szkołach nadal nie uczy się skrótów klawiaturowych. Umiejętne posługiwanie się skrótami potrafi zwiększyć efektywność pracy i zaoszczędzić wiele cennego czasu. Może dlatego żyjemy w przekonaniu, że to czego nauczymy się w szkole nie przyda się w zawodowym życiu! Nie ma co się dziwić ustawa o szkolnictwie pochodzi z 19 wieku, więc na jutro przygotowane mam homonto oraz cały Park Cytadela, brakuje tylko konia. Przygotowałem także zadanie w którym na siłę wykorzystamy program Microsoft Paint, który dzieci na zajęciach wałkują niczym kucharz ciasto w pizzeri.

Ostateczny cel zajęć

O tym, że ostatecznym celem każdej nauki jest nabywanie umięjętności zarabiania się nie mówi. Przyjąłem, że skoro już siedzimy w sali komputerowej w Ferie zamiast leżeć i przerzucać kanały w TV, to może warto dowiedzieć się ile można na tym zarobić. Jako lektor chętnie dzielę się z uczestnikami wiedzą ze swojego życia zawodowego. Niektórzy nie kryją radości z faktu, że to co robią może okazać się intratnym zajęciem na przyszłość, są i tacy którzy o zarabianiu jeszcze nie myślą, dla nich memy internetowe są doskonałym przerywnikiem od nauki. Pocieszający jest też fakt, że osoby z którymi zetknąłem się wcześniej na zajęciach radzą sobie z programowaniem doskonale! Oczywiście cała zasługa i słowa uznania należą się tym, którzy pomimo dużej ilości nauki mają czas na samorealizację. To bardzo dobre nawyki na przyszłość!

Materiały pomocnicze

Przykłady HTML i CSS - example.html
Generator gradientu CSS - http://www.colorzilla.com/gradient-editor
Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - skroty_klawiaturowe.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku