Mobilne strony internetowe - dzień 3

Dzień Photoshopa czas rozpocząć! Mamy już przygotowany kod do naszej strony internetowej, teraz czas zająć się upiększaniem. Elementy upiększające naszą stronę będziemy tworzyć w zaawansowanym programie graficznym Adobe Photoshop. Okazało się, że uczestnicy przyszli na zajęcia z doświadczeniem obsługi programu Microsoft Paint lub grami, co jak wiadomo na nic się zdaje. Pot i łzy tak można nazwać walkę z własnymi słabościami. Niektórzy nie mogą uwierzyć, że Microsoft Paint to program „prawie” profesjonalny, inni deklarują, że tworzenie grafiki komputerowej jest lepsze od tworzenia kodu.

Warstwy

Projekt w profesjonalnym programie graficznym tworzy się na warstwach. Odpowiednie mieszanie warstw, łączenie teł i obiektów oraz dodawanie efektów to klucz do doskonałości. Niestety praca z programem Microsoft Paint odcisnęła swoje piętno dlatego musimy poświęcać czas na zrozumienie mechanizmu.

Gradient

Gradient w grafice komputerowej to nic innego jak łagodne przejście od bieli do czerni poprzez odcienie szarości. Gradienty często wykorzystywane są do tworzenia teł w reklamach. Odpowiednia manipulacja kolorami potrafi dodać głębi i profesjonalizmu do projektu. Zasada „mniej znaczy więcej” zobowiązuje!

Szparowanie

Szparowanie (free form) czyli technika wydobywania obiektu kluczowego z kompozycji, które najstarsi górale mogliby porównać do wycinanek z czasów głębokiej komuny, kiedy to z etykiety po czekoladzie robiło się na przykład puzzle. Technicznie proces wygląda następująco: tworzymy za pomocą „lasso” ścieżkę dookoła obiektu i następnie za pomocą przycisku DEL usuwamy zbędne tło. W teorii oczywiście proste w rzeczywistości żmudna praca.

Na zdjęciu Steve z gry Minecraft przed szparowaniem - Projekt Edukacja

Na zdjęciu Steve z gry Minecraft po szparowaniu - Projekt Edukacja

Zawód przyszłości

Szparowanie, gradient, kompozycja, marginesy, kolory ciepłe, zimne, a przecież miały to być luźne zajęcia w Ferie. Nic bardziej mylnego! Gnamy z materiałem, którego jest całkiem sporo i nabieramy doświadczenia z każdą minutą, ponieważ mamy tylko 5 dni. Okazuje się, że zawód projektanta stron oraz programisty, choć bardzo intratny, to jednak bardzo ciężki kawałek chleba. A miało być tak pięknie! Według zapowiedzi prowadzącego prostą stronę można zaprojektować już w 2 dni. Okazało się to prawdą, jednak  dopiero po 20 latach doświadczenia w zawodzie. My na chwilę obecną mamy całe 18 godzin. Czy oznacza to, że pierwszą naszą stronę będziemy uruchamiać przez następne 20 lat? Zobaczymy!

Materiały pomocnicze

Generator gradientu CSS - http://www.colorzilla.com/gradient-editor
Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - http://help.projekt.edu.pl/skroty_klawiaturowe.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku