Mobilne strony internetowe - dzień 1

Dzień pierwszy zaczynamy od poznania umiejętności nabytych w szkole. Podobnie jak w latach ubiegłych musimy podnieść poziom do niezbędnego minimum, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć pracę na naszymi stronami. Tylko dwie osoby deklarują, że wcześniej projektowały strony, reszta uczestników na zadawane pytania udziela odpowiedzi, których żaden pracodawca nie chciałby usłyszeć. Okazuje się, że zajęcia informatyki w szkole niestety nie przygotowują uczniów do pracy z komputerem. Ostatecznie grupa młodych informatyków bardzo spokojna, skoncentrowana, wykonuje zadanie po zadaniu, aż powstaje szablon strony w języku HTML, na którym możemy dalej pracować.

Podstawy HTML5

Zaczynamy od teorii, od kiedy istnieją strony i kto byl twórcą. Następnie tworzymy pierwsze pliki ze składnią języka HTML. Poznajemny narzędzia do testowania poprawności kodu.

Podstawy CSS

Kaskadowe arkusze styli czyli środowisko CSS. Piszemy pierwsze selektory, dodajemy atrybuty i nadajemy odpowiednie wartości. Zmieniamy domyślny wygląd strony!

Kompozycja oraz fonty

Uczestnicy posiadają wiedzę na temat programów graficznych, natomiast nie znają podstawowych zasad kompozycji. Fonty szeryfowe i nie szeryfowe to jak objawienie w Fatimie. Nauka na wielu płaszczyznach sprawia, że pod koniec zajęć widać zmęczenie na twarzach. Jest to dobry znak ponieważ każdy z uczestników starał się zapamiętać i zrozumieć jak najwięcej. Powtórka poznanego materiału wypadła bardzo dobrze. Trzymam kciuki za kolejny dzień!

Materiały pomocnicze

Generator gradientu CSS - http://www.colorzilla.com/gradient-editor
Skróty klawiaturowe w systemach operacyjnych - http://help.projekt.edu.pl/skroty_klawiaturowe.html
Poprawny kod dokumentu HTML 5 możesz pobrać ze strony pod adresem: http://html.projekt.edu.pl
Program Notepad++ możecie pobrać darmowo ze strony https://notepad-plus-plus.org
Nasze działania możesz śledzić na naszym Facebooku