Mobilne strony internetowe.

W Ferie 2018 tematem zajęć będą strony internetowe, które mieszczą się w jednej ręce! Dzisiejsze responsywne lub mobilne strony dostosowują swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia na przykład telefonu, tabletu itp. Właśnie takie strony będziemy projektować w Ferie Zimowe!

Projektowanie graficzne.

Zanim poznamy składnię języka HTML oraz CSS, zaprojektujemy szablon graficzny strony. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie nawet wtedy kiedy korzystamy z profesjonalnego oprogramowania. Ze względu na zmieniający się wygląd strony w zależności od urządzenia, projektant ma o wiele więcej pracy do wykonania. Każdy projekt powinen uwzględniać inne możliwości nawigacyjne urządzenia na przykład niektóre tablety posiadają rysik inne obsługuje się palcem, telefony są małe, a zegarki jeszcze mniejsze. Co jeszcze przed nami? Tego nie wie nikt! Dobry projekt graficzny powinen być przygotowany co najmniej dla trzech grup urządzeń komputer, tablet i telefon. Wychodzi na to, że grafik ma ręce pełne roboty!

projektowanie graficzne projekt edukacja

Kodowanie HTML5.

Pracę nad stroną rozpoczniemy od poznania składni języka HTML5. Wszystkie serwisy internetowe duże i małe wyświetlają się dzieki znacznikom, które są częścią jezyka przeglądarek. Pisząc odpowiednie znaczniki wydajemy polecenia przeglądarce, która następnie generuje widok dokumentu zgodnie z poleceniami. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji do automatycznego i wizualnego tworzenia stron. Oczywiście rozwiązania te mają swoje zalety jak i wady, jednak z programowaniem nie mają wiele wspólnego. Dlatego my pójdziemy inną, sprawdzoną i profesjonalną ścieżką, pisząc nasz kod ze zrozumieniem linijka po linijce.

Wygląd strony czyli kaskadowe arkusze styli CSS.

To jak będzie wygladała Twoja strona w przeglądarce zależy od znajomości i biegłości posługiwania się poleceniami języka CSS. Podobnie jak w przypadku HTML poznamy składnię języka, atrybuty oraz ich właściwości, co ostatecznie pozwoli nam tworzyć dowolny wygląd strony samodzielnie i ze zrozumieniem.

Czyszczenie kodu strony.

Wyszukiwarka Google dba o to, aby proponowane w ich wynikach strony śmigały szybko zarówno na komputerach jak i urządzeniach przenośnych. Autorzy wyszukiwarek opracowali specjalne narzędzia do testowania poprawności kodu oraz szybkości działania strony. Na autorów poprawnych stron czeka nagroda w postaci wyższych pozycji na listach wyszukiwania. Dlatego poświęcimy tematowi optymalizacji kodu dużo czasu i uwagi, ponieważ tak pracują profesjonaliści!

Publikacja strony w internecie.

Wszystkie projekty wykonane podczas zajęć w Ferie zostaną umieszczone na profesjonalnym serwerze internetowym i będą dostępne na całym świecie! Warto przyjść na zajęcia z własnym tematem strony.
Na zdjęciu serwer firmy Synology

Pracownia komputerowa.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 38, przy ul. Brandsteattera w Poznaniu.
Do dyspozycji mamy nowoczesną pracownię komputerową z profesjonalnym oprogramowaniem.

Szkic budynku Szkoły Podstawowej nr 38 z Poznania

1. tydzień Ferii

Programujemy od 12 do 16 lutego 2018r.
Zajęcia rozpoczynamy o 8:00 kończymy o 14:30.

2. tydzień Ferii

Programujemy od 19 do 23 lutego 2018r.
Zajęcia rozpoczynamy o 8:00 kończymy o 14:30.